“Çifte Bayram” projesi kapsamında hazırlanacak hediye paketleri çocuklar ve büyükler için 2 farklı içerikle oluşturulacak. Çocukların ve büyüklerin hediyeleri kendi içlerinde aynı ürünleri kapsıyor olacak. Böylece, bir çocuğun kendisine verilen paketle, başka çocuğa verilecek paket arasında yapacağı kıyaslamanın yaratacağı hayal kırıklığını engellemiş olacağız. 23 Nisan hedefindeki 3-10 yaş arası çocukların ortak ihtiyaçlarına yönelerek, yaş ayrımının da yapılmayacağı paketlerin sayısını 100.000 olarak hedeflemekteyiz. Her çocuğa bir paket sunulurken ailesi için yetişkin bayram hediyeleri de ona eşlik edecek.

Projeye katılım desteğinin tüm Türkiye’yi kapsayacağı düşünüldüğünde, paketlerin içeriklerinin standartlığı, oluşabilecek lojistik yoğunluğu da azaltacak. Kişilere, bölgelere göre dağıtımın yaratacağı zorluklar önlenmiş olacak. Gerek bireysel, gerekse kurumsal destekçilerimizden, dağıtılmak üzere bölgedeki Kardeş Platformu gönüllülerimize ulaştırılan ortak hediye paketlerimizin içeriği şu şekildedir:

  • Çocuklarımızın hediyeleri
  • Büyüklerimizin hediyeleri

Bu paketlerle birlikte platform gönüllülerinin yanlarında götürdükleri köpük, toplar, vb. objelerle çocukların kendi bayramlarını yaşıtları ile oynayarak kutlamaları sağlanacak.

Paketlerin içeriği hazırlanırken birçok unsuru göz önünde bulundurduk. Bunların en önemlilerinden biri de paketlerin ekonomik olması, böylece kampanyaya katılacak ailelerin bütçelerinin zorlanmaması ve katılımın olabildiğince geniş olabilmesi.

Paketlerde kız erkek ayırımı da yapılmayacaktır. Eşitlik ve tek tiplik ilkesi burada da korunacaktır.

Katılımcılarımızdan bir de önemli ricamız var. Çocuklarımızın herhangi bir üzüntü veya mahzunluk duygusu yaşamaması için paketlerin hiçbirinde tek bir eksik ya da fazla ürün bulunmaması. Böylece çocukları, paketi tam veya kendisinden daha iyi olan arkadaşlarını görerek duyacakları üzüntüden korumuş olacağız.

Bir diğer önemli husus ise çocuklarımızın hediyelerini hazırlarken paketin içine oyuncak silah, kılıç, su tabancası, nerf, ok, balon, uçurtma ve küçük parçalar içeren; şiddet ve korku çağrışımı yapabilecek oyuncaklar eklememenizdir.